darkisrtanbul-logotype_white

"Eğer dünya tek bir devlet olsaydı; İstanbul başkenti olurdu!"

Her ne kadar Fransızlar tarafından henüz doğrulanmamışsa da bu sözü Napolyon Bonapart’ın söylediğine dair epeyce rivayet var. Nitekim Fransız şair, siyasetçi ve asker Alphonse-Marie-Louis de Prat de Lamartine 1833 yılında İstanbul ziyareti sırasında Halil Rıfat Paşa ve Namık Paşa’ya “Doğa burasını dünyanın başkenti olmak için yaratmışa benziyor” dediğine göre Napolyon’u doğrulamış sayabiliriz… Elbette 1550 yıllarında Flaman gezgin Ogier Ghisen von Busbeek’in “Dünyanın başkenti burası mı?” diye sorduğunu da hatırlamadan edemeyeceğiz.

Yolu İstanbul’dan geçmeyen ya da İstanbul hayaliyle yanıp tutuşmayan imparator, tüccar, entrikacı, soytarı, komutan, din adamı, büyücü, filozof, bilgin, gezgin, şair, ressam, yazar, gazeteci, maceracı, turist, denizci, korsan, cani, defineci, arkeolog, bilim insanı, kâşif, mucit, fedai, evliya, aziz, bürokrat, mimar var mıdır? Yoktur…!

Mitolojinin, gizemin, inançların, efsanelerin, kahramanlıkların, savaşların, mucizelerin ve biraz iddialı gelecek ama sanki tanrıların da başkenti gibidir İstanbul.

MÖ 667 yılında denizler tanrısı Poseidon’un oğlu Megaralı Byzas zamanında ilk adını Byzantion olarak alan kadim başkent, Konstantin’in ele geçirmesinden sonra Konstantinapolis, ardından Latin İmparatorluğunun Başkenti sonra yine Konstantinapolis en sonunda da İstanbul adına kavuştu. Poseidon’un oğlu Megaralı Byzas, Doğu Roma İmparatoru Flavius Valerius Aurelius Constantinus Augustus, Osmanlı İmparatoru Fatih Sultan Mehmet Han, Cumhuriyetin kurucusu Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk İstanbul’un kaderini belirleyen dört atlıydılar…

Binlerce yıldır biriktirdiği hazineleri ile geçmişteki önemi kadar günümüzde de “Başrolkent” özelliğini sürdüren İstanbul’un geçmişte, günümüzde ve geleceğin kehanetlerinde yeri hiçbir zaman değişmeyecektir.

Dark İstanbul, bu kadim kentin yaşanmış ve yaşanacak olan efsanelerinden ilham alarak oluştu. ‘Eli kalem tutanlar’ olarak kalemimizden geldiğince yazıp, çizeceğiz, üreteceğiz. Müzisyenlerimiz yazdıklarımızın çizdiklerimizin melodilerini, seslerini besteleyecekler. Yönetmenlerimiz hayal ettiğimiz dünyaları sinemaya aktaracaklar.

Fantastik, Gizem, Polisiye, Psikolojik Gerilim, Korku, Mitoloji, Bilimkurgu alanlarında bir araya gelen; yazar, çizer, sinemacı, müzisyenlerden oluşan oldukça büyük bir topluluk olan Dark İstanbul ekibi olarak; kitap, dergi, film ve müzik yapımlarıyla “İstanbul’u bir de biz hayal edelim,” diyoruz.

Dark İstanbul Medya A.Ş. Bağdat Caddesi No:293 A Blok D:5 34728 Kadıköy-İstanbul-Türkiye www.darkistanbul.com / info@darkistanbul.com

İletişim

Konum

Telefon

E-Posta

 

Dark İstanbul Medya A.Ş. tescilli markasına aittir. Her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir.