Bağdat Caddesi No:293 A Blok D:5 34728
Kadıköy-İstanbul

Serhat Filiz

Ressam, yazar, çizer, müzisyen. 1976 yılında Bandırma’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Bandırma’da tamamladı.
Önce Güzel Sanatlar Ana bilim dalı, Resim Eğitimi aldı. Sonra Tarih bölümünü bitirdi. Şu anda İstanbul Üniversitesi’nde felsefe okuyor.

Okulu bitirdikten sonra bir süre öğretmenlik yaptı. Bu arada on iki kişisel sergi ve birçok karma sergiye katıldı. Resimlerindeki farklı tarz eleştirmenler tarafından “Hiçbir üsluba benzemeyen” işler olarak tanımlansa da kabul gördü. Birçok küratör ile beraber çalıştı. Eser yorumlamaları yaptı, yazdı. Yurt içindeki hiçbir karikatür yarışmasında derece alamamasına rağmen, yurt dışında defalarca ilk üçe girdi.

Reklam ajanslarında sanat yönetmenliği, metin yazarlığı yaptı. Farklı üslubu ve bakış açısıyla reklam fikri ve illüstrasyonuna yeni bir soluk getirdi. Sabah Gazetesi’nin çocuk dergilerini çizdi, tasarladı. Hürriyet Gazetesi’nde, karikatürler çizdi.

Bu arada blues, oldies ve rock şarkıları çalıp söyledikleri şarkılarla birçok yerde ve organizasyonda bas gitarist olarak sahne aldı. (Hüzünbaz, Same Old Blues)

Öte yandan, çeşitli yayınevleri için kitap kapakları, sinema dünyası için film afişi taslakları çizdi. 1999 yılından beri, çocuklar için kitaplar, masa üstü oyunları yazıyor, çiziyor. Yayımlanmış iki çocuk romanı, üç çizgi romanı, yüze yakın da kendisinin yazıp çizdiği çocuk grafik romanı vardır. Bunların yanı sıra yüzlerce kitap içi resimledi. Dünyanın en çok satan puzzle firması için puzzle çizimleri yaptı. Bu puzzle çizimlerinden birkaçı Birleşik Devletler’de en çok satan puzzle olarak kayıtlara geçti. (Frida Kahlo / Serhat Filiz)

TV’lerde, özel kanallarda ve youtube kanallarında, çok bilinen firmaların çocuk şarkılarından iki bin küsuru Serhat Filiz’e aittir. Halen ajanslar ve yapımcılar için çocuk şarkısı (Söz / Beste) üretmeye devam ediyor.

Çocukluğundan beri özel ilgi alanı olan korku ve bilim kurgu edebiyatına olan düşkünlüğü sayesinde zaten arkadaş oldukları Sami Dündar ile yolları bir kez daha kesişti. O günden beri Dark İstanbul için öyküler, çizgi romanlar, illüstrasyonlar ve içerikler hazırlıyor.

Helen grubuyla beraber blues çalıp söylüyor. Üniversiteler ve özel okullarda workshop’lar düzenliyor. Çocuk edebiyatı ve fantastik/korku edebiyatı alanlarında çalışmaları da devam ediyor. Birkaç̧ sene önce İstanbul’a veda edip, Ege’de bir köye yerleşti. Evli ve Güneş̧ adında bir kızı var.

Yazarın Eserleri
Dark İstanbul Antoloji İkinci Kitap / Son Posta, 2021 (Dark İstanbul Yayınları)
Işıkları Kapatma Anne, 2021 (Dark İstanbul Yayınları)
Benim Adım Barbaros (Panama Yayınları)
Elon Musk – Hayal kurmanın önemi (Panama Yayınları)
Galileo – Yaratıcı olmanın önemi (Panama Yayınları)
Benim Adım Graham (Panama Yayınları)
Evrim (Panama Yayınları)
Tunga (Pogo çocuk)
Edison (Pogo Çocuk)
Uyanış (Güneşyolu Yayınları)
Benim adım Marie Curie (Pogo Çocuk)
Nikola Tesla (Pogo Çocuk)
Sabiha Gökçen (Güneşyolu Yayınları)
Ben Barış Manço (Güneşyolu Yayınları)
Seyit Onbaşı (Pogo Çocuk)
Antep’in Kurtuluşu / Çizgi roman (Ajans 2023)
Urfa Destanı / Çizgi roman (Ajans 2023)
Eğlenceli Kodlama 1-2 (Panama Yayınları)
Türk Tarihi Kahramanları (Panama Yayınları)
Türk Kahramanları Etkinlik (Panama Yayınları)
Kuruluş (Masa üstü oyunu) (Pogo Çocuk)
Aziz Sancar (Panama Yayıncılık)
Vecihi’nin Kanatları (Pogo Çocuk)
Evliya Çelebi (Güneşyolu Yayınları)
Fatih Sultan Mehmet (Ajans 2023)
Benim adım Albert Einstein (Panama Yayıncılık)
Türk Denizcileri (Mavi Medya)
Gerçek kahramanlar (Power Kart Oyunu) (Pogo Çocuk)
Benim adım Oktay Sinanoğlu (Güneşyolu Yayıncılık)
Adam Olmuş Çocuklar (24 kitap) (Mavi Medya)