Bağdat Caddesi No:293 A Blok D:5 34728
Kadıköy-İstanbul

Aşkın Zengin Akkuş

Kutsal Cehalet

Yazar: Aşkın Zengin Akkuş
Yayınevi: Dark İstanbul Yayınları
Sayfa Sayısı: 304
Ebat: 13,5 x 21
Kâğıt: Enso Kitap Kâğıdı
İlk Baskı Yılı: 2021
Baskı Sayısı: 1. Basım
Dil: Türkçe
ISBN: 978-625-44301-0-7

 

Ortaçağın karanlık zindanlarında yok edilen “gerçek” mahkûm yaşamları kurguyla harmanlanarak bu kitapta hayat buluyor.

Engizisyon’un, kurumsal kimliğinden sıyrılıp zihinlere sızmadığını mı sanıyorsunuz? Ya da İstanbul’a hiç uğramadığını?.. Eğer öyleyse, yanılıyorsunuz!..
Farklı çağlardan, farklı coğrafyalardan, farklı hayatlardan süzülüp gelerek karanlığa karşı savaşan iki kahraman…

Ortaçağda bir rahibin, iktidar sarhoşluğu yaşayan kiliseye karşı verdiği savaş, 2018 İstanbul’unda Cinci Hoca’nın karısı Hanife’ye ışık tutup ona yol gösterecek. Yolları Sonuncu Köy’de kesişen bu ikilinin hikâyesi, aydınlık günlere olan inancınızı artırarak umutlarınızı yeniden yeşertecek. Yeter ki yüzünüzü aydınlığa dönün…

Son söz:
Epur si muove! “Dünya gene de dönüyor.”

“Anita’nın banyo sahnesinden etkilenmişti… Önce evin erkekleri temiz suda yıkanıyor, onların kirlettiği suda ise kız çocukları, kadınlar ve bebekler yıkanıyordu. Günümüzde de değişen bir şey yoktu; erkek pisliğini kadının üzerine akıtarak temizleniyor, kadını ise kirletiyordu…”

İlham Kaynağı: Aşkın Zengin Akkuş / Kutsal Cehalet

Roman Nehru’nun, hapishanedeyken kızı İndira Gandi’ye yazdığı mektuplardan oluşan, “Dünya Tarihi” kitabını okurken, dikkatimi çeken bir satır, bu kitabı yazmak için çıkış noktam oldu; Ortaçağ’da bir profesör, öldükten otuz yıl sonra engizisyon tarafından yargılanıyor ve mezarından çıkarılan kemikleri yakılıyordu. Bunun üzerine, olayı inceleme kararı aldım. Araştırmalarımı yürütürken eş zamanlı olarak ülkemizde işlenen kadın cinayetleriyle, Ortaçağ Engizisyonu’nun kadına yönelik uyguladığı kıyımın arasındaki benzerlikleri yakaladım. Bu tespitle birlikte “Kutsal Cehalet” kitabını yazmaya başladım.