Bağdat Caddesi No:293 A Blok D:5 34728
Kadıköy-İstanbul

Dark İstanbul

Dark Polisiye Birinci Kitap

Yazarlar:Tozlu Dosya-Cenk Çalışır / Kokoroz-Doruk Ateş / Günahkar İstanbul-Banu Akeloğlu / Dönüşüm-Günay Gafur Beni Affet Sevgilim-Ercan Akbay / Şehrin Karanlık Yüzü-Emrah Poyraz&Ulaş Özkan / Halef-Serhat Filiz Paris Mahallesi-Ceyda Kiremitçi Vasiliev / Allahım Bundan Kötü Ne Olabilir-Armağan Tunaboylu Cambaz-Emel Aslan / Bir Berber İçin Hayattaki En Önemli Şey-Dinçer Batırbek / Hiç Kimse-Yeşim Santaş Dere Sokak Hayvanları İçin Mama-Ayşe Erbulak / Testosteron-Ercan Akbay

Yayınevi: Dark İstanbul Yayınları
Sayfa Sayısı: 264
Ebat: 13,5 x 21
Kâğıt: Holmen 65Gr
Kapak: Amerikan – Kulaklı
1.Baskı: Temmuz 2021
ISBN: 978-605-74277-0-0

“Yürümekten korktuğunuz o karanlık sokakların lambalarını patlatan bizdik.”

Bebek katilini tersten bakarak çözen kadın Komiser, tacize uğrayan evlatlığın öcünü alan gizemli milis, kusursuz cinayet peşindeki zampara kocanın ters giden planı, kilitli odada yakışıklı psikopatın pençesine düşen hemşire, seri katili kendine usta yaparak çocukluk travmasını iyileştirmeye kalkışan akıl hastası, roman mahallesindeki sıradan bir ölümün planlı sırlarını kendi yöntemleriyle keşfedip katili kıstıran cinayet masası memuru, tetikçilere madik atmaya kalkışan berduş hırsızın trajik sonunu çöp konteynırından izleyen dilenci çocuk, genç ve güzel öğrencisinin kendisine olan tutkulu aşkını ölümcül bir deneyle savuşturan dilbilim profesörü, tuhaf bakışlı hayali berberin gizemini çözmeye çalışırken belasını bulan meczup, konaktaki yaşlı kadının çocuk yaştaki hizmetçisine kurulan acayip kumpas, çözülemeyen seri cinayet dosyalarının beklenmedik faili, kâbus mu gerçek mi olduğunu bilmeden distopik İstanbul’un korkunç atmosferinde çözüm arayan emekli polis, her türlü talihsizliğin ve hastalığın kurbanı bir ucubeye dönüşüp yetimhaneden kaçarak kendini çocuk tecavüzcülerinin yok edilmesine adayan yetim, gelecekteki kadın-egemen İstanbul’da, döl makinesi damızlık aygırın güvenli bölgeye iltica macerası…

Yazarlar

ARMAĞAN TUNABOYLU

1962 yılında Eskişehir’de doğdu. 1982 yılında İstanbul Galatasaray Lisesi’ni bitirdi, Lise yıllarında sinemaya olan tutkusu nedeniyle İzmir 9 Eylül Üniversitesi GSF Sinema -Tv Bölümüne girdi. Okul bittikten sonra İstanbul’a dönüp birçok işte çalıştı. Gazetecilik, reklam yazarlığı, satış temsilciliği yaptı. Uzun süre çeşitli televizyon dizilerinde çalıştı. Polisiyeye olan ağır merakı onu yazmaya yönlendirdi. Karakol Cinayetleri 2016 yılında Dünya Kitap Yılın Polisiye Romanı Ödülünü kazandı. Yine aynı yıl Yıldız Cinayetleri Şeytan Tüyü adıyla sinemaya uyarlandı. Murat Şenöy’ün yönettiği filmde Mustafa Üstündağ, Güven Kıraç, Haldun Dormen, Şükran Ovalı, Selen Uçer, Erdal Tosun gibi isimler rol aldı. Halen Polisiye Yazarlar Birliği yönetiminde yer alıyor.

2004 Yıldız Cinayetleri Oğlak Yayınları

2005 Resim Cinayetleri Oğlak Yayınları

2010 Konsey Cinayetleri Everest Yayınları / 2016  Oğlak Yayınları

2016 Karakol Cinayetleri Oğlak Yayınları

2019 Park Cinayetleri Oğlak Yayınları

2020 Cinai Tuhaflıklar (Öyküler) Oğlak Yayınları

AYŞE ERBULAK

Ayşe Erbulak 1900’lü yıllarda İstanbul Çengelköy’de dünyaya geldi.
Günaydın, Güneş ve Sabah gazetelerinde çalıştıktan sonra İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları ve Ali Poyrazoğlu tiyatrolarında sahne aldı.
TV kanallarının mutfağında çalıştığı gibi bir çok televizyon dizisinde de rol aldı…
Norveç’e göç ederek bambaşka bir iş dalında yüksek eğitim alarak bir kafe işletip ve Norveçce olarak 2 ayrı tiyatro grubunda 11 yıl boyunca sahneye çıktı…
Türkiye’ye dönünce TRT de 200 bölüm canlı yayında ”Anne-Çocuk” programını sundu, ayrıca “Pis7’li” ve “Aşkın Halleri” dizilerinde rol aldı.
Tek kişilik stand-up gösteriler yaptı.

Çok Şekerli Ölüm
Limoni Ölüm
Ödüllü Ölüm
Dokuz Oda Cinayetleri
Anne Bak Kim Geldi
Cinayet Sınıfı Başkanı
Cinayet A.Ş.
Yazarlığının yanı sıra Norveçce – Türkçe çeviri ve ülkemizi ziyaret eden birçok yabancı yazara moderatörlük yapmaktadır.

Çeviri kitapları;
Yakında Geliyorum
Seni Yarın Özleyeceğim
Hayat
Gecenin İçinden
Feminist Olmak
ERBULAK OYUNCULUK ve YAZARLIK EVİ, AJANS AYŞE ERBULAK ve DAĞHAN KÜLEGEÇ YAYINLARI’nın kurucusu ve yöneticisidir.
Sanatçı bir ailenin mensubu olan Erbulak, evli ve 2 çocuk annesidir.

BANU AKELOĞLU

1980 Adana doğumlu olan Banu Akeloğlu, 2004 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi, Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Adana, Kıbrıs ve İstanbul’da otomotiv sektöründe, farklı firmalarda yönetici olarak görev almıştır.  Yazar Banu Akeloğlu, deneme ve edebiyat kategorilerinde eserler yazmış bir yazardır. Birçok denemesi ve öyküsü olan yazarın kitap yazma fikri, polisiye edebiyatına olan sevgisi ve ilgisinden dolayı başlamıştır.
Bunun yanı sıra eğitim koçluğu, biyometrik yüz okuma ve profil tanımlama konularında uzmanlaşmıştır.  Şu an bir gazetede, polisiye öyküleri ile köşe yazarlığı yapmakta olan Akeloğlu’nun, biri çocuk polisiyesi olmak üzere, yayınlanmış üç adet polisiye kitabı ve bir adet de Göz Göz Göztepe isimli, spor ve edebiyatı birleştirdiği iki baskı yapan kitabı vardır.

Eserleri; Çünkü – 2018(Arsine Yayıncılık/Polisiye), Göz Göz Göztepe – 2019(Cinius Yayınevi/Spor), Dedektif Miramu – 2021(Cinius Yayınevi/Çocuk Polisiyesi), Fâni Öyküler – 2021(Cinius Yayınevi/Polisiye)

CENK ÇALIŞIR

1967 Balıkesir doğumlu. Memur bir babanın çocuğu olarak değişik illerde büyüdü. Gazi Ün. İktisat Bölümü’nü bitirdi. Mezuniyetinin ardından Bursa’ya yerleşti. Basın ve otomotiv sektörlerinde değişik departmanlarda görev aldıktan sonra reklam dünyasına yöneldi. Bu kararla oluşturduğu stüdyosunda reklam ve tanıtım fotoğrafçılığı üzerine çalıştı. Emekliliğinin ardından Ege’de bir sahil kasabasına yerleşen yazar, sinemayla da ilgileniyor ve senaryo gruplarıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Satranç Cinayetleri 2010 Roman Nemesis
Zehr-i Katil 2010 Roman Nemesis
Oyun İçinde Oyun 2012 Roman Nemesis
Kan Yağmuru 2014 Roman Esenkitap
Kilit Operasyonu 2015 Roman Mylos
Her Temas Bir Öykü Bırakır-1 2016 Öykü Mylos
Her Temas Bir Öykü Bırakır-2 2017 Öykü Mylos
Beria 2019 Roman Oğlak Yayınları

CEYDA KİREMİTÇİ VASİLİEV

1987 senesinde Ankara’da doğdum. Eğitim hayatımı Ankara’da ve Eskişehir’de geçirdim. Şu anda İstanbul Üniversitesi Felsefe ve Anadolu Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümlerine devam ediyorum. KANLAKARIŞIK (Çınar Yayınları, 2018), DEDEKTİF DERGİ (Paradigma Yayınları, 2018), KIRMIZI BATTANİYE (Paradigma Yayınları, 2018), BUGÜN KENDİNİ NASIL HİSSEDİYORSUN (Paradigma Yayınları, 2019) ve VELİNİMET KIRTASİYESİ (Herdem Yayınları, 2019) isimli kitaplara öykülerimle katkıda bulundum.

DİNÇER BATIRBEK

1974 yılında Konya’da doğdu. Ankara Fen Lisesi ve ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu.Öykü ve şiirleri ulusalyarışmalarda dereceye girdi, yarışma seçkilerindeve edebiyat dergilerindeyayınlandı. Fantazya ve Bilim Kurgu Sanatları Derneği (FABİSAD) tarafından düzenlenen 2017 ve 2018 GİO Ödülleri’nde, öykü dalında iki kez başarı ödülüne değer görüldü. 2021 yılında Herdem Kitap etiketiyle yayınlanan Pazartesi Çıkmazı adlı polisiye seçkisindebir öyküsüyle yer aldı. Halen Dedektif Dergi’nin yazarları arasında ve Türkiye Polisiye Yazarları Birliği (POYABİR) üyesi.

DORUK ATEŞ

1982 yılında Ankara, ÇinçinBağları’nda doğdu. Lisans eğitimi sırasında memur olarak atandı. Ülkenin farklı şehirlerinde farklı unvanlarda görev yaptı. KESK’e bağlı, Enerji Sanayi ve Maden Emekçileri Sendikası’nda Şube Denetleme Kurumu üyeliği ve İl Temsilcisi gibi görevlerde bulundu. Sendikanın yayın organlarında köşe yazıları ve öyküleri yayınlandı. Özelleştirmeler sonrası devlet memurluğundan ayrılarak farklı şirketlerde çalıştı. İki romanı yayınlandı, iki kolektif kitapta öyküleriyle yer aldı. Halen Elektrik Piyasası Uzmanı olarak görev yapan yazar, ayrıca Türkiye Polisiye Yazarları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

Mabet 2015 Ez-De Yayınları
Ölü Doğanlar 2016 Ez-De Yayınları
Kanlakarışık (Öykü) 2018 Çınar Yayınları
Cinayetler Silsilesi (Öykü) 2019 Paradigma Polisiye

EMEL ASLAN

“1975 yılında Antalya’da doğdu. ODTÜ’de Çevre Mühendisliği okudu. Yıllarca Ankara’da özel sektörde farklı disiplinlerde çalıştıktan sonra 2008 yılında istifa ederek daha keyfî işlere yöneldi; serbest çevirmenlik yapmaya başladı, yazı-çizi işlerine bulaştı. Ankara’da 2011-2013 yılları arasında yayınlanan Mahalle Baskısı adındaki kültür, sanat, edebiyat ve eğlence dergisinin kurucusu, editörü ve yazarlarından biriydi. ODTÜ Yayıncılık için çeşitli kitaplar çevirdi. Halen ONK Ajans’a bağlı olarak Devlet Tiyatroları ve özel tiyatrolar için tiyatro oyunları çeviriyor, öyküler, denemeler ve incelemeler yazıyor. Türkiye Polisiye Yazarları Birliği (POYABİR) üyesi olan yazarın polisiye-gerilim tarzındaki öyküleri, aylık dijital yayınlanan polisiye e-dergi Dedektif Dergi’de ve çeşitli öykü seçkilerinde düzenli olarak yayınlanıyor.”

Yer aldığı seçkiler:

Pati Öyküleri (“Teessüf Ederim” adlı öyküsüyle dâhil oldu) / Edebiyatist Yayınevi – 2017
Pazartesi Çıkmazı / Dedektif Dergi 3. Yıl Öykü Seçkisi (“Balkon” adlı öyküsüyle dâhil oldu) / Herdem Kitap – 2021
Karmakarışık / POYABİR 2. Öykü Seçkisi (“Sürpriz” adlı öyküsüyle dâhil oldu) / Çınar Yayınları – 2021

EMRAH POYRAZ

1983 yılında İstanbul’da doğdu. Tüm eserlerini üniversiteden sınıf ve ev arkadaşı Ulaş Özkan’la birlikte kaleme aldı. Özel bir şirkette yöneticilik yapıyor ve Ankara’da yaşıyor.

Roman
Uzunyuva’da Uyanış, Sosyal Yayınlar, 2016
Uzunyuva’da Uyanış, Limos Yayınları, 2018

Öykü
Kanlakarışık, Çınar Yayınları, 2018
Kırmızı Battaniye, Paradigma Akademi Yayınları, 2018

ERCAN AKBAY

Suçun arkasındaki psikolojiye ilişkin gerilim romanlarıyla tanınan yazar 1959’da İstanbul’da doğdu. 1978’de Kadıköy Maarif Koleji’nden mezun olup İ.Ü. İşletme Fakültesi’ne başladığı gün çalışma hayatına da ilk adımını attı. Turizm ve elektronik sektörlerindeki deneyimlerinin akabinde bir caz kulübü kurdu, sanat ürünleri ve tasarımla ilgili çeşitli işlerde çalıştı.

1996’da ilk kitabı Kuraldışı Öyküler’i (1–3. Basım /Arion Yayıncılık) ve 1997’de ilk romanı Erkekler Ağlamaz’ı (1–2. Basım / Arion Yayıncılık) yazdı. Bir polisiye film senaryosu olarak başladığı Tilki Tilki Saat Kaç (1–2. Basım/ Arion Yayıncılık) 2006’da, Değirmenlere Karşı (1.Basım / Doğan Kitap) 2010’da, Ten Kokusu (1–2.Basım/ Gala Yayıncılık) 2012’de, Fotoğrafçılar Kulübü (1. Basım/ Oğlak Yayınları) 2015’te, Akılçelen (1.Basım/ Oğlak Yayınları) 2016’da ve Dünya Kitap en iyi polisiye roman ödülünü alan Yağmurdan Önce (1. Basım/ Oğlak Yayınları) 2019’da yayımlandı.

Romanları dışında, öykü, makale ve senaryolar da yazan Ercan Akbay’ın gerçek suç hikâyeleri ve seri katiller üzerine araştırma ve incelemeleri çeşitli mecralarda izlenebilir. Türkiye Polisiye Yazarları Birliği’nin kurucu üyelerinden biridir.

GÜNAY GAFUR

1978 yılında Ankara’da doğdu. Aynı şehirde tamamladığı ilk, orta ve lise öğreniminin ardından Ankara Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünü bitirdi. 2012 senesinde çıkan ilk romanı Kuklacı ile polisiye gerilim edebiyatına merhaba diyen yazarın Kâhin adlı ikinci romanı 2016’da ve Yargıç adlı şiirsel polisiye romanı 2019’da yayımlandı.
Türkiye Polisiye Yazarları Birliği kurucu üyelerinden olup, birlik üyesi polisiye yazarları ile birlikte ortaklaşa hazırladıkları Kanlakarışık adlı kolektif çalışmada Ölüm Manifestosu adlı öyküsü ile; Dedektif Dergi Birinci Yıl Seçkisi’nde ise Tanık adlı öyküsü ile yer aldı.
Kurgularını kimya, fizik, kuantum fiziği, matematik gibi pozitif bilimler ile destekleyen ve ülkemiz polisiye gerilim edebiyatına bu anlamda yeni bir soluk getiren yazar, evli ve iki çocuk babası olup halen Ankara’da yaşamakta; roman, öykü, şiir, tiyatro ve senaryo çalışmalarını yürütmekte, hayal kurmaya ve bunları kelimelere dökmeye devam etmektedir.

Yayımlanmış romanları:
Kuklacı – 2012 – Avrupa Yakası Yayınları / Fantastik Kitap Yayınları
Kâhin – 2016 – Fantastik Kitap Yayınları
Yargıç – 2019 – Fantastik Kitap Yayınları

Yayımlanmış Öyküleri:
Kanlakarışık / Ölüm Manifestosu – 2018 – Çınar Yayınları
Dedektif Dergi 1. Yıl Öykü Seçkisi / Tanık – 2018 – Paradigma Akademi Yayınları

SERHAT FİLİZ

1976 yılında Bandırma’da doğdu. Yirmi üç yaşına kadar gezgin müzisyenlik yaptıktan sonra önce Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı Resim Bölümü’nü, sonra İstanbul Üniversitesi Tarih Bölümü’nü bitirdi. Şu an felsefe okuyor.
Ulusal gazete ve dergilerde karikatüristlik yaptı. Bir süre öğretmenlik yaptı. On iki kişisel sergi ve birçok karma sergiye katıldı. Yurt içindeki hiçbir karikatür yarışmasında derece alamamasına rağmen, yurt dışında defalarca ilk üçe girdi. 1999 yılından beri, çocuklar için kitaplar, masa üstü oyunları yazıyor, çiziyor. Yayımlanmış iki çocuk romanı, üç çizgi romanı, yüze yakın da kendisinin yazıp çizdiği çocuk grafik romanı vardır. İki binden fazla çocuk şarkısı söz ve bestesi Serhat Filiz’e aittir. Bunların yanı sıra yüzlerce kitap içi resimledi. Yetişkinlere yönelik ilk kitabı Işıkları Kapatma Anne ile farklı tarzını, üslubunu tanıtmayı başardı. Çocuk edebiyatı ve fantastik/korku edebiyatı alanlarında çalışmaları devam ediyor.

Dünyanın en çok satan puzzle firması için yaptığı çizimlerinden birkaçı Birleşik Devletler’de en çok satan puzzle olarak kayıtlara geçti. (Frida Kahlo / Serhat Filiz)
Birkaç̧ sene önce İstanbul’a veda edip, Ege’de bir köye yerleşti. Güneş̧ adında bir kızı var.

ULAŞ ÖZKAN

1979 İzmir doğumluyum. Lise’yi, şu an ikamet ettiğim Milas’ta bitirdikten sonra,  Turizm İşletmeciliği bölümünü kazanarak Tokat’a gittim.  Şu anda da turizm  sektöründe çalışmaktayım. Evli ve iki çocuk babasıyım. Yarı amatör/yarı profosyonel müzik ile ilgilenmekteyim.  Dostluğumuzun üniversite yıllarına dayandığı  Emrah POYRAZ ile; ilk baskısının Sosyal (2016), ikinci baskısının ise Limos Yayınları’ndan(2018) gerçekleşen, “Uzunyuva’da Uyanış”ı kaleme aldık. Bu kitapla birlikte de Türkiye Polisiye Yazarları Bİrliği’ne  katılmış olduk. Yine, aralarında ülkenin kıymetli polisiye yazarlarının bulunduğu ortak bir öykü kitabı olan; “Kanlakarışık” adlı kitapta da bir öykümüz ile yer aldık.  İkinci romanımızın yazım süreci de bitmiş olup, yayınevi aşamasındadır.

YEŞİM SANTAŞ DERE

1971 yılının ‘mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır bir gününde’ 1kg’lik minik bir kız olarak dünyaya geldi. İlköğretim ve liseyi İstanbul’da okudu. Yuvadan uçarak üniversite için Ankara’ya geldi. Hacettepe Üniversitesi Fransız Dili Öğretmenliğini bitirdi, yetmedi yine aynı üniversitenin Sınıf Öğretmenliği bölümünü de okudu. Hali hazırda Anadolu Üniversitesinde Türk Dili ve Edebiyatı öğrencisi. İstanbul’da çeşitli ilkokullarda sınıf öğretmenliği yaptı. Okur, gezer biraz da yazan biri. Polisiye okumak ve yazmak hayatının yapı taşlarını oluşturmakta. Evli ve bir çocuk annesi.

Bir Hayalin Peşinde adlı kolektif kitaptaki Üşüyorum Anne öyküsü- Haziran 2015 (Aylak Adam Yayınları)
Martı Dergisi’nde Kars gezi yazısı- Mart 2015
Aşk adlı kolektif kitaptaki Soğuk Vaka öyküsü- Mayıs 2017 (Punto Copy)
Telmih Dergisi 18. sayıdaki Oda öyküsü- Aralık 2020