Bağdat Caddesi No:293 A Blok D:5 34728
Kadıköy-İstanbul

Aşkın Zengin Akkuş

Babamın Gölgesi

Yazar: Aşkın Zengin Akkuş
Yayınevi: Dark İstanbul Yayınları
Sayfa Sayısı: 318
Ebat: 13,5 x 21
Kâğıt: Enso Kitap Kâğıdı
İlk Baskı Yılı: 2021
Baskı Sayısı: 1. Basım
Dil: Türkçe
ISBN: 978-625-44301-3-8

 

“Her şeyin var, öyle mi? Peki ya baban ya onun yokluğu?”

Ben hiç babasız kalmadım ki! Görüşmüyor olsam da hep o babanın kızıydım… Ağladığım zamanlar, başımı onun omuzunda hayal edip teselli ederdim kendimi. Ona sığınırdım… Biliyor musun, yaşadığım birçok acıyı ona sarılarak aşmaya çalıştım. Anlayacağın;
Ben hep o babanın kızıydım…

“Yıllardır bu ânı bekliyordum. İçimdeki o huysuz ihtiyar seninle arama engel koyuyordu. Fakat ona yol göründü. Artık aramıza giremeyecek, sana söz veriyorum…”

“Hoş geldin, babacığım.”
“Hoş buldum, kızım. Fakat uzun kalamayacağım.”
“Anlamadım?”
“Ölüyorum…”

****

“Hayat, kötü haber aldığın bir gece kadar uzun; gülümsediğin bir an kadar kısaymış meğer…”

****

Roman kahramanım Mavi, olağanüstü çabasıyla babasını ölümden kurtarıp onu yaşatmayı başardı… Fakat bu kahramanı yaratan ben, onun kadar şanslı mıydım gerçekten?

İlham Kaynağı: Aşkın Zengin Akkuş/Babamın Gölgesi/Roman

Emekleriyle var olmaya çalışırken, patronları tarafından sömürülen işçileri basında ya da medyada her gördüğümde, bu konuda kitap yazma hevesim ikiye katlanıyordu. Bunun yanında, erkek egemen bir toplumda, kadınların kariyer basamaklarını çıkarken, eril gücün engeliyle karşılaşmaları da itici güç oldu benim için. Bu kitabı yazarken en önemli çıkış noktam ise, ev hanımı olduğu için önemsenmeyen bir kadının, bir holdingin başına geçip yönetimi ele aldığında, elindeki sihirli değnekle neler yapabileceğini gösterebilmekti. “Erkeklerin yönettiği bir dünyada eksik olmayan savaşlar ve her türlü olumsuzluklar, kadınların yönetimi devralmasıyla sonlanır mı?” sorusuna cevap aramaya çalışırken, bütün bunları bir şirketin yönetimiyle ölçeklendirerek anlatmaya çalıştım. Bu, işin sosyolojik yanıydı. Duygusal anlamdaki çıkış noktam ise “baba ve kız” arasındaki ilahi sevgiyi vurgulamaktı.