5287

Murat S. Dural

Arkeolog, Yazar, Felsefe öğrencisi. 1973 İstanbul-Üsküdar doğumlu. İlk, orta ve liseyi İstanbul’da okudu. İstanbul Üniversitesi Klasik Arkeoloji Bölümü’nde lisans ve yüksek lisans yaptı. 2019 yılında İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde okumaya başladı.
Assos, Perge, Allianoi gibi kazılarda, yüzey araştırmalarında bulundu. Bitirme tezini “Homeros İlyada’sının Yunan Sanatı’ndaki Ana Teması – Betim Programı” üzerine yaptı.

2014’te Fantastik ve Bilimkurgu Sanatları Derneği’ne (FABİSAD) üye oldu. 2018 Mart itibarıyla halen bu derneğin yönetim kurulunda yer alıyor. İlk öyküler; 2013 yılı itibarıyla Fabilog’da yayımlandı.

Dergilerdeki çalışmaları: Kayıp Rıhtım gibi internet platformlarında; Yabani, Rotka, Vagon, Komplike, Mikrop, Trip ve Lemur gibi dergilerde yazıları, öyküleri, Kitap Eki’nde aylık okuma listeleri, kitap incelemeleri yayımlandı, yayımlanmaya devam ediyor.

İlk Öykü Kitabı; Kibrit Ev 2016 Kasım ayında İthaki Yayınları’ndan Yankı Enki editörlüğünde çıktı. Kayıp Rıhtım’ın düzenlediği “Yılın EN’leri” okur oylamasında Kibrit Ev “Yılın EN İyi Fantastik Öykü Kitabı” seçildi.

Yazarın Eserleri
Kibrit Ev, 2016 (İthaki Yayınları)
Aşkın Karanlık Yüzü / Loholico, 2017 (İthaki Yayınları)
Pati Öyküleri, 2018 (Edebiyatist)
Sadık Dostlarımız, 2018 (Edebiyatist)
Tren Öyküleri, 2018 (Yitik Ülke)
Lefter: Efsaneler Ölmez (Biyografi), 2018 (Dedalus / Gerekli Kitaplar)
Hayalet Müzik / Beyhude Melodiler, 2019 (Artemis Yayınları)
Aslında Yaşanmadı / Fareli Köyün Kavalcısı, 2019 (Arsine Yayınları)
Dark İstanbul Antoloji Birinci Kitap / Şehir Hatları Vapuru, 2021 (Dark İstanbul Yayınları)