5168

Mehmet Mez

08.05.1946 Ayvalık doğumlu olan Mehmet Mez, ilk ve ortaokulu Ayvalık’ta bitirdi. 1964 yılında İzmir Atatürk Lisesinden mezun oldu. Yüksek öğrenimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde tamamlayarak 1970 yılında diplomasını aldı.

1971 yılında öğrencilik yıllarında tanışıp âşık olduğu Azize Hanım’la evlendi. Evlenir evlenmez askere giden ve Yedek Subay olarak askerlik görevini tamamlayan Mehmet Mez, Azize Hanım’la birlikte İzmir’e yerleşti. İlk çocukları Sanem 1972 yılında dünyaya geldi. 1976 yılına kadar bir İktisadi Devlet Kuruluşu’nun İzmir bürosunda müdürlük görevinde bulundu. Aynı yıl görevinden istifa ederek metal ürünleri üzerine bir işletme kurdu. 1986 yılında oğlu Muzaffer Ali dünyaya geldi.

Gençlik yıllarından itibaren memleket meselelerine duyarsız kalmayan Mehmet Mez, ziyadesiyle kitap okuyarak, entelektüel tartışma ortamlarında süreçlere katılarak, çeşitli sivil toplum kuruluşlarında faaliyet göstererek, görüşlerini her daim dile getirerek etkin bir sosyal yaşam sürdürdü.

Mehmet Mez, İzmir ve Ayvalık arasında dönüşümlü olarak yaşamını sürdürürken bir taraftan da edebiyat eserleri üretti. “Umutların Yeşil Kaldığı” adlı şiir kitabı ve “Soprano” adlı öykü kitabı Kibele Yayınları’ndan yayımlandı.

Uzun yıllardan beri üzerinde çalıştığı Sempatizan adlı kitabının yayımlanmasını çok arzu etmesine rağmen, 18.12.2019 yılında beklenmedik bir şekilde hayata gözlerini yumdu.

Yazarımız Mehmet Mez, kitabının yayımlandığını maalesef göremedi.

Vasiyeti üzerinedir ki yaşanmışlıkları ve şahit olduklarından yola çıkarak kaleme aldığı uzun bir eserin ilk kitabını sizlere ulaştırıyoruz.
Yaşadığı sürece tanıştığı herkesin gönlünü fetheden Mehmet Ağabeyimizi asla unutmayacağız!